Februarska revolucija

Februarska revolucija, poznata i kao Februarska buržoaska revolucija, bila je politička revolucija koja se dogodila u Rusiji u februaru 1917. godine prema julijanskom kalendaru (martu prema gregorijanskom kalendaru). Revolucija je dovela do rušenja carske monarhije i stvaranja privremene vlade.

U vrijeme Februarske revolucije, Rusija se nalazila u teškom položaju zbog uključenosti u Prvi svjetski rat, ekonomskih problema i nezadovoljstva građana s autokratskim režimom cara Nikolaja II. Protesti i demonstracije izbili su u Petrogradu (sada Sankt Peterburg), tadašnjem političkom i ekonomskom središtu Rusije.

Mase radnika, vojnika i drugih građana okupile su se na ulicama, tražeći kraj rata, bolje uvjete rada i političke reforme. Vojska, koja je bila ključni faktor u održavanju vlasti, pridružila se revoluciji i odbila poslušnost prema carskoj vladi.

Kao rezultat toga, car Nikolaj II. je prisiljen abdicirati 2. marta 1917. godine, čime je okončana 300-godišnja vladavina Romanovih. Privremena vlada, koju su formirali liberalni političari, preuzela je vlast i obećala provedbu političkih reformi, uključujući slobodu govora, formiranje ustavotvorne skupštine i opća izborna prava.

Međutim, privremena vlada nije uspjela ispuniti očekivanja naroda, što je kasnije dovelo do Oktobarske revolucije u kojoj su boljševici pod vodstvom Vladimira Lenjina preuzeli vlast. Februarska revolucija smatra se prekretnicom u ruskoj historiji i jednim od ključnih događaja koji su doveli do uspostave komunističke vlasti u Rusiji.

Slika sa protesta u Petrogradu 1917. godine

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search